• ludmilalesanek

Dispozičné riešenie v 2D - čo to vlastne je?

Určite ste sa s pojmom dispozičné riešenie už stretli. V tomto článku vám skúsime tento pojem ešte viac ozrejmiť a zdôrazniť, na čo klásť dôraz pri návrhu dispozičného riešenia.

Ideálne dispozičné riešenie je nutné pre to, aby ste sa vo vašom príbytku cítili naozaj skvelo. A nie len vy, ale aj ostatní členovia rodiny. Ako docieliť, aby váš interiér mal ideálne dispozičné riešenie?

LL design - 3D vizualizácia po zmene dispozičného riešenia

Na začiatku celého projektu je veľmi vhodné si ujasniť minimálne základné rozdelenie funkčných zón vo vnútri interiéru. Toto by ste mali mať ujasnené ešte pred tým ako napríklad kontaktujete interiérového dizajnéra, resp. túto oblasť si nechať navrhnúť resp. pri jej návrhu spolupracovať už priamo s dizajnérom. 2D dispozičným riešením docielite jasnejšiu a reálnejšiu predstavu o finálnej podobe vášho budúceho interiéru.


Návrh interiéru musí byť byť rozdelený do funkčných oblastí


Všetky miestnosti v interiéri sú určené na konkrétny účel, ktorú majú plniť. Preto aj návrh interiéru by mal byť rozdelené do rôznych funkčných oblastí resp. zón, kde sa napríklad bude vykonávať hygiena, odpočinok, trávenie voľného času atď. Netreba zabúdať, že tieto zóny by mali byť aj vhodne prepojené. Zóne, ktoré spája funkčné zóny sa väčšinou hovorí komunikačná zóna.

Komunikačná zóna by mala byť navrhnutá tak, aby umožňovala plynulý prístup ku všetkým funkčným zónam v interiéri. Nemala by zaberať veľkú plochu aj napriek tomu, že tento priestor je dôležitý. Ako by mala komunikačná zóna vyzerať? Najlepšie je sa na ňu pozrieť z hľadiska rôznych bežných situácií - pohybov v rámci interiéru, ktoré vykonávate napríklad keď prichádzate domov, pri každodennom pohybe v interiéri, pri návštevách, pri komunikácii s ostatnými členmi rodiny atď.

LL design - kuchyňa - spoločenská zóna

Pre rozdelenie funkčných zón nám osobne vyhovuje rozdelenie funkčných zón spoločenskú a súkromnú. Už z názvov rozdelenia je každému asi jasné kam jednotlivé obytné časti budú patriť. Do spoločenských zón patria priestory obývacej izby, kuchyne, jedálne v prípade komerčných priestorov napríklad sú nimi napríklad zasadačky. Medzi súkromné zóny zaraďujeme napríklad spálňu, detskú izbu, pracovňu, či kúpeľňu. Tieto dve zóny by sa mali medzi sebou oddeľovať, napríklad v rodinnom dome, je spoločenská zóna väčšinou na prízemí a súkromná následne na poschodí.


Ďalšou dôležitou zónou je úložná zóna, ktorá má podobu napríklad predsiene. Nedostatok voľného úložného miesta pociťujeme najmä v panelákových bytoch, preto práve tam je potrebné do maximálnej možnej miery využiť všetky možnosti, ktoré nám pôdorys bytu ponúka.

LL design - predsieň - úložná zóna

Najmä pri rodinných domoch nesmieme zabúdať ani na technickú miestnosť, do ktorej môžeme umiestniť napríklad boiler, či kotol.


Dúfame, že týmto článkom sme vám viac priblížili pojem dispozičné riešenie a určite aj nás poteší ak tieto informácie využijete pri zmene napr. návrhu vášho dispozičného riešenia.


#interierovýdizajn #dispozícia #dispozičnériešenie #pôdorys #interiér #zmenadispozičnéhoriešenia #funkčnézóny

115 zobrazení
LOGO velke bez kruhu zlate.png