• ludmilalesanek

Interiérový dizajn: ako na feng shui - spálňa

Pre všetkých čo milujú spánok určite patrí spálňa medzi ich najobľúbenejšie priestory v byte či rodinnom dome. Feng Shui je staroveký čínsky systém prírodných zákonov, ktoré majú riadiť orientáciu priestorového usporiadania vášho nábytku a dekorácie vo vzťahu k toku energie (Chi). Slovo „feng“ znamená v čínštine vietor a slovo „shui“ znamená vodu. Spolu symbolizujú tok života, ktorý by človek mal mať v dome.


Cieľom feng shui je nájdenie energetického centra a správnych princípov pri usporiadaní miestností, nábytku, používania farieb a doplnkov tak, aby sa zaistil tok energie správnym smerom a vy ste sa tak cítili v priestore uvoľnene a váš spánok bol vynikajúci.


DISPOZIČNÉ RIEŠENIE


Rozloženie nábytku v spálni je veľmi podstatné. V spálni určite medzi dominantu patrí posteľ, pre ktorú je umiestnenie veľmi dôležité. Posteľ nesmie byť:

 • medzi oknom a dverami

 • pod oknom

 • oproti dverám

TIP: posteľ umiestnite čo najďalej od dverí a tak aby ste videli na dvere.


Žiadny zmätok ani elektronika. Čo sa týka zmätku tak to je hlavne o tom, aby v spálni bol dodržiavaný poriadku, nie len na posteli, ale i v poličkách. Pre nadšencov elektroniky nemám dobré správy. Zabudnite na mobily, elektrické zariadenia a samozrejme ani TV.Pri rozmiestnení nočných stolík, komody či skrine nezabudnite ale na trojuholníkové pravidlo, kedy nočné stolíky musia byť v trojuholníkovom rozložení so skriňou alebo prádelníkom, ktorý máte pri nohách.


Dajte si pozor aj na príklad na doplnky akým je napríklad zrkadlo. To by nemalo byť oproti postele, ale maximálne vedľa nej a nemalo by byť vo veľkých rozmeroch.Čo sa týka farieb, tak existujú farby ako napríklad biela, ružová, modrá a fialová ktoré sa odporúčajú viacej ako iné farby.


13 tipov pre vašu spálňu


 1. investujte do veľkej postele a matraca

 2. posteľ umiestnite centrálne a čo najďalej od dverí spálne

 3. maximalizujte prúdenie vzduchu pomocou nastaviteľných žalúzií

 4. obmedzte elektronické zariadenia a obrazovky

 5. zaistite, aby vaša posteľ mala nočný stolík na oboch stranách

 6. používajte prírodné obliečky a ekologické materiály

 7. vyberte si upokojujúce tlmené farebné tóny

 8. používajte sviečky a žiarovky so slabým osvetlením

 9. keď sa zásuvka a dvere nepoužívajú, nechajte ich zatvorené

 10. investujte do solídneho čela postele

 11. vyhnite sa zrkadlám, najmä v zornom uhle postele

 12. presuňte poličku s knihami do inej miestnosti

 13. vo svojej spálni majte iba knihy, ktoré práve čítate.


ZÁVER


Pamätajte, že feng shui nie je len o čínskom nábytku a dekoráciách. Skôr ide o samotný pocit v priestore, ktorý z neho vyžaruje. A to najdôležitejšie na záver. Nezabúdajte, že je to o vás, o vašom osobnom štýle a preferenciách.


#fengshui #spalna #spanie #pozitivnaenergia #osvetlenie #rozmiestnenie #fengshuinabytok #cotojefengshui

LOGO velke bez kruhu zlate.png